Jesteś tutaj: Start / O Gminie

O Gminie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

W północno-wschodniej części województwa lubelskiego ok. 130 km od Lublina rozpościera się nad Bugiem Kodeń. Osada Kodeń w 1511 roku za sprawą zabiegów Jana Sapiehy otrzymała od króla Zygmunta I Starego prawa miejskie. Kodeń na przestrzeni lat stawał się bogatym ośrodkiem miejskim, a przeładowywane w tutejszym porcie, jednym z największych śródlądowych portów ówczesnej Europy, towary (głównie zboże) płynęły do północnej Polski. Niestety, w 1869 roku, za udział mieszkańców w Powstaniu Styczniowym Kodeń utracił prawa miejskie, a wraz z nimi swoją pozycję. Z okresu świetności pozostały pamiątki w postaci zabytków:

- kościół św. Ducha (dawna cerkiew późnogotycka) – ufundowana przez Pawła Sapiehę
i zbudowana ok. 1540 roku,

- renesansowy kościół św. Anny zbudowany w latach 1631-1640, który uzyskał tytuł Bazyliki Mniejszej,

- znajdująca się w Kostomłotach, na północ od Kodnia, jedyna w Polsce drewniana cerkiew unicka
św. Nikity z XVII w. o statusie Sanktuarium Unitów Podlaskich,

- pałac Sapiehów z XVIII w., zwany Placencją, w Kodniu.

Dzisiaj Kodeń to jeden z największych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Rokrocznie kodeńskie sanktuarium odwiedza blisko 200 tys. wiernych. W kodeńskiej bazylice znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Kodeńskiej, który według przekazów w 1630 roku wykradł z Rzymu książę Mikołaj Sapieha i umieścił go w kościele w Kodniu.

Oprócz elementów związanych z kultem Maryi, Kodeń to miejscowość o przepięknym położeniu. Nadbużańska nieskażona przyroda bogata jest w siedliska rzadko występujących ptaków i wyjątkowych gatunków roślin. Wijące się wśród pól i lasów ścieżki dla pieszych i rowerzystów przenoszą nas w świat ciszy i spokoju. Wszystko to, podparte meandrami, zasobnego w ryby Bugu, znajduje się na terenie obszarów chronionych Natura 2000. Kodeń i jego okolice to doskonałe miejsce do rodzinnego wypoczynku z dala od miejskiego zgiełku w otoczeniu urokliwych krajobrazów. To miejsce na niezapomniane krótsze (weekendowe) i dłuższe (urlopowe) pobyty.

Kodeńska baza noclegowa i gastronomiczna opiera się na obiektach: ośrodka Dolina Bugu, Zajazdu Kodeńskiego, Domu Pielgrzyma Misjonarzy Oblatów i gospodarstw agroturystycznych.

Zapraszamy
Wójt Gminy Kodeń

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Gmina Kodeń

    Gmina Kodeń

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:Gmina Kodeń
Data utworzenia:2015-06-15
Data publikacji:2015-06-15
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Łukasz Sacharczuk
Liczba odwiedzin:29186