Jesteś tutaj: Start / O Gminie / Położenie

Położenie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Gmina Kodeń położona jest we wschodniej części powiatu bialskiego w województwie lubelskim. Od strony wschodniej granica gminy biegnie wzdłuż rzeki Bug, która w tym miejscu jest także granicą Państwa z Republiką Białorusi. Od strony północnej graniczy z gminą Terespol, od strony zachodniej z gminami Tuczna i Piszczac oraz od strony południowej z gminą Sławatycze. Kształt gminy jest wydłużony w kierunku południkowym (długość ok. 22 km, szerokość 5-12 km). Powierzchnia gminy wynosi 15 033 ha. Obszar podzielony jest na 19 sołectw, w obrębie których znajduje się 17 miejscowości.

Gmina Kodeń leży w obrębie Równiny Kodeńskiej, podprowincji Polesie Zachodnie. Charakteryzuje się płasko-równinną rzeźbą terenu, wysokości bezwzględne wahają się w granicach ok. 160 m n.p.m.Teren gminy pokrywają osady polodowcowe (utwory plejstocenu i holocenu). Gleby w tym obszarze w większości zaliczane są do kompleksu żytniego słabego.

Istotnym atutem gminy są jej bogate walory przyrodniczo-krajobrazowe. Położona jest w obrębie Nadbużańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, który zajmuje ok. 17 % jej powierzchni.

Przez teren gminy z północy na południe przebiega droga wojewódzka Nr 816 tzw. „Nadbużanka” łącząca przejścia graniczne w Kukurykach, Terespolu i Sławatyczach. Najbliższa stacja kolejowa towarowa i osobowa znajduje się w Terespolu, odległym od Kodnia o 20 km.

Miasto powiatowe Biała Podlaska oddalone jest od Kodnia o 45 km, tyle samo dzieli Kodeń od drugiego większego ośrodka miejskiego, jakim jest Włodawa.

UG Kodeń

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Położenie geograficzne Gminy Kodeń

    Położenie geograficzne Gminy Kodeń

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:Gmina Kodeń
Data utworzenia:2015-06-16
Data publikacji:2015-06-16
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Łukasz Sacharczuk
Liczba odwiedzin:20749