Na Kodeń marsz!

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
26 stycznia 2016

Rocznica wybuchu powstania styczniowego to wyjątkowa data dla mieszkańców Kodnia i okolic. W nocy z 22/23 stycznia 1863 roku szlachta pochodząca z zaścianka w Tucznej, wsparta przez kodeńskich mieszczan, zaatakowała koszary wojsk rosyjskich stacjonujących w Kodniu. Na czele powstańców stali pracownicy majątku hrabiego Ludwika Krasińskiego z folwarku w Dobromyślu. Doszło do bitwy, w której zwycięstwo odnieśli powstańcy, była to jedyna wygrana bitwa w całym Królestwie Polskim pierwszej nocy powstania styczniowego.

 Wydarzenia tej styczniowej nocy miały wyjątkowe znaczenie w pierwszych dniach powstania. Zwycięstwo kodeńskie odbiło się szerokim echem, zwłaszcza, że był to jeden z największych sukcesów nad wojskami rosyjskimi w pierwszych dniach powstania.

Od kilku lat z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Kodnia oraz Zespołu Placówek Oświatowych w Kodniu podejmowane są działania, które mają przypominać mieszkańcom chlubne wydarzenia z przeszłości. W 150 rocznicę powstania została odsłonięta pamiątkowa tablica, na której wyryto nazwiska 45 zidentyfikowanych mieszkańców Kodnia i okolic, uczestników zwycięskiego ataku, a także tych, którzy brali udział w powstaniu styczniowym lub je wspierali. Wielu z nich zginęło na polach bitew w 1863 i 1864 roku, niektórzy za udział w powstaniu zapłacili więzieniem lub wieloletnią katorgą. Wydano również książkę autorstwa Jarosława Onyszczuka (rodem z Kodnia) – Kodeń w okresie powstania styczniowego 1863- 1864. W ubiegłym roku, przy pamiątkowej tablicy, miała miejsce patriotyczna manifestacja z licznym udziałem młodzieży szkolnej oraz dorosłych mieszkańców Kodnia. 

Dla upamiętnienia 153 rocznicy wydarzeń styczniowej nocy z inicjatywy Wójta Gminy Kodeń, Towarzystwa Przyjaciół Kodnia oraz Zespołu Placówek Oświatowych w Kodniu odbył się przemarsz do Kodnia z lasku „Borek”, na rozwidleniu dróg, przy krzyżu - było to miejsce zbiórki powstańców przed atakiem na Kodeń. W marszu udział wzięli: władze samorządowe, kościelne, nauczyciele i uczniowie ZPO oraz mieszkańcy Kodnia – ok. 50 osób. Marsz zabezpieczali druhowie z OSP Kodeń oraz funkcjonariusze straży granicznej z miejscowej placówki. Przemarsz szlakiem powstańców poprowadził dyrektor ZPO Jacek Malarski, który wprowadził uczestników w atmosferę tamtych czasów. Wędrówkę uświetniły pokazy pirotechniczne oraz złożenie wiązanki na mogile powstańców na cmentarzu. 

Przy pamiątkowym kamieniu obok kościoła św. Anny nastąpiło spotkanie maszerujących z uczestniczącymi we mszy św., w trakcie którego głos zabrał dyrektor ZPO – Jacek Malarski oraz o. Krzysztof Nering OMI, zebrani odśpiewali hymn narodowy, w imieniu społeczeństwa Kodnia wieniec na pamiątkowej płycie złożył Wójt Gminy Jerzy Troć. Następnie odbył się apel pamięci, podczas którego odczytane zostały wszystkie nazwiska wyryte na płycie. Na zakończenie oficjalnej części uroczystości wystąpił chór szkolny ZPO pod kierunkiem pani Reginy Hasiewicz, zapłonęły biało-czerwone race i rozległa się syrena strażacka. 

Uroczyste obchody 153 rocznicy zwycięskiej bitwy o Kodeń zakończyło wspólne ognisko i powstańcza grochówka.

Regina Hasiewicz

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-01-26
Data publikacji:2016-01-26
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Łukasz Sacharczuk
Liczba odwiedzin:4771